AI 4 ALL – Umělá inteligence pro všechny

Neohodnoceno
 
 

16 hodin (2 dny po 8 hodinách bez přestávek), prezenční forma, pouze pro 15 účastníků, pro větší skupiny možnost volby termínů a místa.

 

Artificial Intelligence-AI-umělá inteligence. Je tady s námi dlouho. Tedy to slovní spojení. Konečně, slovo ROBOT přinesl Karel Čapek v románu R.U.R. (1936). Říká se, že vlastní slovo vymyslel jeho bratr Josef. První program, který nesl toto označení napsal v roce 1951 Christopher Strachey. A komerčně jej poprvé použila společnost Texas Instrument v reklamě na novou kalkulačku (1979). Příběh obsahu výrazu “umělá inteligence” je tedy řádně zamotaný a rozhodně je možné říci, že se pojem a jeho obsah stále vyvíjí. Konečně, postup technologií nás vždy trochu předbíhal.

V každém, případě jsou programy, díky kterým se stroje dokáží učit a ty to skutečně dělají již dlouho mezi námi a potichu nabývají na významu. Je to i díky technologickému vývoji, který posouvá výkon, zejména mobilních zařízení, raketově kupředu.

Nicméně, poslední měsíce již nejsou o “tichém postupu” ale jde mluvit doslova o “explozi”. Sociální sítě jsou plné odkazů a zkušeností těch, kdo si s volně dostupnými programy AI hrají. Kdo dneska nemá nějakou přednášku o AI, jako by nebyl. Došlo to tak, daleko, že byl její výkon uměle omezen a existuje již reálný zákaz používání ChatGPT v mnoha podnicích a školách a dokonce i v celé zemi, v Itálii.

Náš úspěšný a praktický workshop o AI, kterým prošlo okolo 1000 účastníků, jsme rozdělili na tři části do dvou dnů. Soustředíme se na jeho uchopitelnost a praktičnost. Teoretických workshopů, úvah, podcastů a rozhovorů je plný internet. Tento program má za cíl účastníkům představit, ale především vysvětlit, jak AI (tedy neuronové sítě) funguje, jakým vývojem to prošlo, kde již dlouho a s úspěchem funguje a co jsou věci, které se nepovedly-kde jsou ony slepé uličky a co jsem se z nich naučili.

AI již tady s námi je a bránit se jí, je velmi pošetilé. Narozdíl od rozšířené reality (viz brýle Vision Pro od Apple) k nim není potřeba žádný další a drahý HW. Je tedy pro všechny a výhodu bude mít ten, kdo ji bude používat-nebo lépe, využívat. A ten, kdo bude rozumět tomu, co a proč se „někde uvnitř“ odehrává, bude mít výhodu proti těm, kdo to celé považuje za „Black Box“ a tak s ním také pracuje.

Dostupnost Skladem (4 ks)
2 610 Kč    
Kategorie Vzdělávání
 

1. DEN

Část první, 4 hodiny 8-12 hod.

„Kde to spí a co to žere!“

 Co musíme o AI vědět, abychom se jí nebáli a věděli, jak ji použít

 „Tak se ukaž“ - připojíme se k aplikaci s podporou AI (pravděpodobně MidJurney) a zkusíme zadat několik promtů. Jsou připravené tak, jak je většina lidí bez zkušeností zadává a budeme sledovat různé ale především chybné odpovědi. Jak je to možné?

  • „Destička“ - nejdříve si vyzkoušíme, jak to AI dělá-tedy, jak funguje. Destička s kolíčky pro lidi v místnosti. Matice destičky (čísla a písmena-jako na šachovnici) v počítači a jeden z lektorů bude destičku podle povelů sestavovat. Tady si ukážeme, jak to funguje a jak se to „učí“. Na praktickém a pochopitelném případě.
  • Je s námi již přes 50! let. Historie AI, nejen jak se vyvíjela a co limitovalo či akcelerovalo její vývoj a používání.
  • Pojďme si jednu AI postavit! Ukážeme si modelové řešení jednoduché neuronové sítě na rozpoznávání fotografií. Představíme, jak jsme ji vytvořili a pak ji budeme testovat. Vyzveme účastníky, aby nám poslali nějaké obrázky. Proč dělá, co dělá? Jak to mohu ovlivnit? Co se stane když? A to vše s odkazem na to, jak promtovat.
  • Něco praktického-tipy na promtování (ve stylu zkuste si) a zadání domácího úkolu. Současně účastníkům pošleme návod, jak se přihlásit do ChatGPT 3,5, 4 Turbo, Dall-E2 a MidJurney se základními typy na práci.


Část druhá, 4 hodiny 13-17 hod.

„Kde Tě mám?” Kde všude AI najdeme, co dělá, jak pomáhá.

1. Ukázka použití AI v praxi-s praktickými ukázkami, nebo videi 

  • Strojové učení: Ukázka jednoduchého algoritmu strojového učení, jako je například klasifikace obrazů nebo analýza textu.
  • Přirozený jazyk: Ukázka aplikace pro rozpoznávání hlasu nebo překlad textu. Ukážeme si, jak „online“ změníme něčí hlas do hlasu známe osobnosti-ukázka vlastního systému.
  • Použití AI ve zdravotnictví: Expertní systémy pro diagnostiku nemocí, využití ve farmaceutickém průmyslu a predikce onemocnění.
  • Automatické řízení: Ukázka, jak funguje autopilot v automobilu nebo jakým způsobem je AI využívána v průmyslu.
  • Příklad AI ve finanční sféře: Ukázka, jak AI bývá využívána při automatizaci finančních transakcí, nebo při analýze finančních dat.
  • Příklad AI v marketingu: Ukázka, jak se AI využívá při personalizaci reklamy, nebo při analýze dat z webových stránek.

 
2. Přínosy a rizika. „Je to opravdu jenom Excel?“

3. Opět něco praktického-tipy na promtování a zadání dalšího domácího úkolu

 

2. DEN

Část třetí, 8 hodin 8-17 hod.

„Promptujeme-AI a I. Umělá inteligence v našich službách.”

 1. Nasazení v aplikacích a práce na každý den-představení

(testované aplikace upravíme podle dostupnosti a aktuálnosti)

  • Práce s chatboty – obecná pravidla
  • ChatGPT4 Dall-e 3 program na generování obrázků
  • MindJourney
  • MS Bing
  • CoPilot (až bude dostupný)
  • Google BART
  • Topaz-upscale
  • DeepL-překladač s AI
  • Jasper-píše články, blogy, reklamy
  • Synthesia-generuje videa
  • Descript-dělá transkripci videa
  • Beeatoven-generuje hudbu
  • Cleavoice-edituje podcasty a vymaže eee, hmmm
  • ai-vytváří prezentace

  1. Využití, praktická zadání a úkoly-společné promtování (účastníci dostanou předpřipravené promty
    a budeme testovat jejich využití. Postupně se zapojí se svými dotazy a pokusy. BTW, víte, že umí ChatGPT vytvořit prezentaci v Powerpointu?
  2. Shrnutí a závěr. Zdroje, odkazy

 

Lektoři:

Jakub Vyhnálek

Systémový architekt, který designuje řešení s využitím nejnovějších technologií včetně AI a ML pro startupy ale i vládní organizace v Čechách a zahraničí. Aktuálně pracuje ne projektu inteligentních obrazovek
s reklamou s podporou AI do vlaků ČD.

 Petr Vyhnálek

Lektor, konzultant s 25letou praxí. V současné době pracuje jako ambasador technologií budoucnosti a jejich zařazením do každodenního života. Je certifikovaným trenérem společnosti Apple a na projektu AI ML spolupracuje, také jako certifikovaný trenér, pro společnost Google.

Otec a syn, kteří doma vedou vášnivé rozhovory o technologiích a jejich využití. Konfrontace praktických zkušeností a náhledů s nadšením pro všechny nové technologie a objevy, které do našeho života vstupují
a budou jej v nejbližší době ovlivňovat. Dva protipóly pohledů, které pomohou formovat ten účastníků.

Praktické informace

Jednotlivé body obsahu kurzu jsou informativní a mohou se měnit v závislosti na potřebách účastníků. Kurz probíhá především formou diskuse s účastníky a je kladen důraz na praktické ukázky a cvičení. 

Účastníci kurzu by měli mít svoje vlastní počítač a mobilní telefon. Každému účastníku bude v praktické části zapůjčen tablet s nainstalovanými aplikacemi.

Jednotlivé body obsahu kurzu jsou informativní a mohou se měnit v závislosti na potřebách účastníků. Kurz probíhá především formou diskuse s účastníky a je kladen důraz na praktické ukázky a cvičení.

Účastníci kurzu by měli mít svoje vlastní PC.

Ceník:

Cena kurzu pro 1 osobu: 14 500 Kč

Úhrada účastníkem         2 610 Kč      

Úhrada NPO:                     11 890 Kč
Je hrazeno z dotačního programu Národního plánu obnovy (NPO) realizovaného Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), www.planobnovycr.cz

Ceny jsou konečné, bez DPH, společnost není plátce DPH. 

V ceně je základní drobné občerstvení, káva a voda.

Účastník se může kurzu zúčastnit až po úhradě poplatku

Poskytovatel si vyhrazuje právo neuskutečnit kurz při počtu účastníků menším než 8. Maximum účastníku na kurzu je 15.

Více informací včetně termínů najdete na stránkách

úřadu práce AI 4 ALL  

úřadu práce AI jako parťák finančního poradce                       

úřadu práce AI pro začátečníky 

úřadu práce AI 4 ALL II.

Návody na přihlášení na kurz:

Návod AI 4 ALL     

Návod AI jako parťák finančního poradce

Návod AI pro začátečníky

Návod AI 4 ALL

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
Bezpečnostní kontrola